Sposoby na nadmierne pocenie się

Pocenie się, mimo że raczej nieprzyjemne, jest ważnym i potrzebnym procesem naturalnego chłodzenia organizmu. Jeżeli ilość wytwarzanego potu ogranicza się tylko do tej niezbędnej, to wszystko jest w porządku, gorzej kiedy bez konkretnej przyczyny, wydzielamy więcej potu niż jest to nam potrzebne.

Miejsca najbardziej narażone na nadmierne pocenie się to pachy, brzuch i czoło. Chciałoby się powiedzieć, że jak na złość, są to miejsca zazwyczaj widoczne i pojawienie się kropelek na czole podczas uroczystej kolacji czy mokrych plam pod pachami na spotkaniu w pracy jest mocno niekomfortowe. Problem nadmiernej potliwości dotyczy całkiem sporej ilości ludzi i istnieje już wiele sposobów, żeby sobie z nim poradzić. Najbardziej popularną metodą są odpowiednie kosmetyki i z tego względu warto poznać je trochę bliżej. Poniżej przedstawiamy podstawowy podział środków pomagających na pocenie.

Dezodoranty

Podstawowe wyposażenie kosmetyczki każdego faceta. Są to preparaty zabijają bakterie żyjące na skórze i przez to neutralizują nieprzyjemny zapach potu. Tylko tyle. Dezodorant nie wpływa na ilość wydzielanego potu, więc jeżeli mamy problem z nadmierna potliwością, to niestety, ale dezodoranty nam nie pomogą.

Antyperspiranty

Najpopularniejsze środki do (już) walki z potem. Jego działanie opiera się na zapobieganiu wydostawania się kropelek potu ze skóry i podobnie jak dezodorant, neutralizuje przykry zapach. To dobre rozwiązanie dla osób, które pocą się ponadprzeciętnie, ale jeszcze nie aż tak obficie. Jest też świetnym rozwiązaniem na lato, a jego działanie może utrzymywać się nawet kilka godzin.

Blokery

Grupa specyfików dla osób, które mają już poważniejszy problem z nadmiernym poceniem. Ich działanie polega na blokowaniu gruczołów potowych, tak by pot w ogóle nie powstawał. Można je kupić bez problemu i recepty w każdej aptece. Stosuje się je na noc (zazwyczaj wymagają co najmniej 8 godzin by się wchłonąć) na czystą i sucha skórę. Są skuteczne nawet przez 48 godzin, jednak ich długotrwałe stosowanie może nieść ze sobą skutki uboczne, zaczynając od podrażnień skóry. Pamiętajmy też, że używając blokerów, właściwie zatrzymujemy nasz naturalny układ chłodzenia. Może to prowadzić do bardzo niebezpiecznego przegrzania organizmu, dlatego przy użyciu tego typu środków, dla własnego dobra, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Zabiegi medyczne

Sposoby dość ekstremalne i kosztowne. Jednym z bardziej popularnych i mało inwazyjnych zabiegów jest wstrzykiwanie botoksu. Tak, tego samego botoksu, który lubią przedawkowywać aktorzy w Hollywood. Zabieg polega na wprowadzeniu pod skórę np. pod pachami, niewielkiej ilości jadu kiełbasianego, który zakleja gruczoły potowe i powoduje ich obumieranie. Zabieg ten nie rozwiązuje problemu raz na zawsze, choć działa nawet do 6 miesięcy. Innym sposobem jest wycinanie gruczołów potowych, choć tutaj już musimy liczyć się po pierwsze z odpowiednią ceną, a po drugie z pamiątką w postaci blizny. Zabiegiem, który pomaga na nadmierną potliwość jest też liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu. Razem ze wspomnianymi lipidami, wysysa się także gruczoły potowe, ale ta operacja musi mieć już uzasadnione podstawy medyczne.

Warto też przyjrzeć się naturalnym sposobom na walkę z potem. Podstawą jest codzienna higiena, pomagają także zioła – szałwia, rumianek czy mięta. Bardzo ważna jest też jest odpowiednia dieta i tryb życia. To co jemy ma kluczowe znaczenie nie tylko przy ilości wydzielanego potu, ale też przy zapachu jaki wydziela. Wzbogacenie swojej diety w owoce i warzywa czy ogólnie o potrawy „lekkie” dla żołądka i wątroby, mogą być równie dobrą bronią z nadmiernym poceniem jak antyperspiranty. Nie wspominając o tym, że to broń naturalna i w ogóle nieinwazyjna dla naszego organizmu.

Udostępnij wpis: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on Pinterest
error: copyright

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij