Jak dobrać odpowiednią długość męskich spodni?

Mówi się o tym, że to właśnie długość jest najczęstszym błędem polskich mężczyzn przy zakupie nowej pary spodni. Idąc ulicą nierzadko trafia się na panów ze zbyt długimi nogawkami. Można w łatwy sposób temu zapobiec, lecz potrzebna jest odrobina czasu i chęci, aby przyjrzeć się w sklepie spodniom, które nas zainteresowały, a jeszcze wcześniej własnej sylwetce, by móc precyzyjniej dobrać spodnie będąc na zakupach.

Typy męskich spodni

Nie ma uniwersalnych i sztywnych metod dotyczących rozmiaru spodni, każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie, dlatego ważnym jest, aby samemu zainteresować się tym tematem. Jednak zauważyć można pewne prawidłowości, co pozwala na przytoczenie kilku wskazówek, ułatwiający dobór odpowiedniej długości nogawek. Typ slim (dopasowane), regular (zwykłe), czy loose (szerokie)? Zwężające się ku dołowi, rozszerzające, czy może proste – straight? Oto kilka porad, którymi można kierować się przy zakupie.

jak dobrać prawidłową długość męskich spodni?Po pierwsze trzeba sprecyzować jaką posiada się sylwetkę. Szczupła, muskularna, czy ta bardziej okrągłych kształtów oraz dodać do tego kolejną zmienną, czyli wzrost. Osoba szczupła i wysoka może nosić praktycznie każdy typ spodni i długość nogawki. Osoby dobrze zbudowane, mające dodatkowo masywne uda nie powinny nosić spodni ani zbyt przylegających, typu slim (co uwydatni to, czego nie trzeba), a także modeli z szerokimi nogawkami, natomiast modele regular będą odpowiednio układać się na nodze. Osoby wysokie mogą nieco zamaskować zbyt długie nogawki jeśli noszą spodnie nieco wyżej na biodrach, co dodatkowo zakryje długi tułów, kiedy ma się krótsze nogi, a jednocześnie optycznie je wydłuży. Osoby niższe mogą nosić spodnie nieco niżej na biodrach, ale osoby dobrze zbudowane i szczupłe muszą unikać szerokich nogawek, te będą bardziej pasowały na osoby krępe, z uwydatnionym brzuchem, jednak nie muszą być to koniecznie spodnie loose, ponieważ ważne jest też, żeby nie osiągnąć efektu worka na nogach. Osoby chudsze dobrze będą wyglądać w spodniach typu slim, a dobrze zbudowane w typie regular. Masywne uda zasłonią spodnie szersze na górze, a zwężające się ku dołowi od linii kolan.

Długość nogawki w zależności od okazji

Ważna jest też okazja i buty do jakich zakładamy spodnie. W przypadkach bardziej oficjalnych, w spodniach zakładanych do marynarki ważne jest zachowanie zasad powyższych. Mniej formalne okazje dają możliwość swobodniejszego doboru spodni, lecz nie zawsze pozwoli się to ustrzec przed fałdkami na nogawkach spodni. Do butów niskich spokojnie można dobrać spodnie węższe i krótsze, jednak przy wyższym obuwiu spowodowałoby „wchodzenie” nogawek do butów, co nie jest raczej zamierzonym efektem. Dłuższe nogawki nadadzą się do butów wyższych, co spowoduje ich ładne ułożenie na butach, zaś przy niższych mogłyby się zbyt fałdować i zasłonić całe obuwie.

Szerokość nogawek

Tutaj zasady są bardzo uniwersalne. W przypadku węższych nogawek najlepiej sprawdzą się spodnie nieco krótsze odsłaniające buty, lub nawet skarpetki, mówi się, iż jest to tzw. szkoła włoska. W przypadku szerokich nogawek sprawdzą się dłuższe spodnie, z nogawkami sięgającymi do obcasa buta, to z kolei szkoła anglosaska. W Europie panuje złoty środek, czyli średnia szerokość nogawek i średnia długość, sięgają bowiem do połowy cholewy buta.
Ta garść porad pozwoli na przyjrzenie się doborowi nogawek od męskich spodni i bardziej satysfakcjonujący zakup, bez rezygnacji z ulubionych modeli. Najważniejsze jest, by spodnie przymierzyć, mając na uwadze swoją sylwetkę i aby nogawki nie falowały się na dole, zwłaszcza tyczy się to eleganckich spodni, gdzie dopuszczalne zagięcie to niewielkie załamanie na przedzie. Nieco więcej swobody można pozwolić sobie przy jeansach, gdzie zagięć naturalnie występuje więcej, również w wyższych partiach spodni.

Udostępnij wpis: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on Pinterest
error: copyright

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij