3 sposoby na odpowiednią pielęgnację brody

Długie i bujne brody już dawno wróciły do łask, jednak uczynienie ze swojego zarostu prawdziwej ozdoby dla twarzy to prawdziwa sztuka. Wszak nie chodzi tylko o zapuszczanie brody, ale o utrzymywanie jej w dobrym stanie. Mężczyzna który nie dba należycie o swój zarost, zamiast imponować bujną brodą prędzej zrobi wrażenie niechlujnego.
Z pielęgnacją brody jest tak samo jak z dbaniem o zdrowe włosy czy paznokcie – wymaga to regularnych zabiegów. To nic, co wykraczałoby poza codzienne obowiązki. Trudno nawet mówić, że jest to kłopotliwe czy czasochłonne, tym bardziej, że posiadając brodę oszczędzamy wiele czasu, jaki w innych okolicznościach poświecilibyśmy na regularne golenie całej twarzy.

Czystość i porządek to podstawa

Analogicznie jak w przypadku włosów na głowie, broda musi być utrzymana w czystości. Stąd naturalną rzeczą jest to, że brodę się myje. W jaki sposób? Podobnie jak inne części ciała – mydłem lub szamponem. Bardziej wskazana jest ta druga opcja, ponieważ mydła z zasady bardziej wysuszają skórę. W kwestii szamponu – istnieją oczywiście specjalne kosmetyki przeznaczone właśnie do brody, niemniej zwykły szampon do włosów także dobrze się sprawdzi.

Ważne dla odpowiedniej pielęgnacji jest także zastosowanie olejków, które nadają gładkość i ożywiają skórę schowaną pod gęstym zarostem. Stosowanie olejków ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie szczególnie na początku, gdy dopiero zapuszczamy dłuższy zarost i możemy odczuwać duży dyskomfort z powodu nieznośnego swędzenia. Próbowanie innych specyfików raczej mija się z celem. Na przykład wosk do modelowania wąsów zupełnie nie sprawdza się w nierównym starciu z włosami na brodzie.

Niemniej ważne od mycia jest codzienne czesanie. Stosowanie specjalnego grzebyka lub szczotki pozwala ułożyć włosy we właściwym kierunku. Poza tym czesanie wzmacnia mieszki włosów i oczyszcza brodę z drobinek martwej skóry i innych zanieczyszczeń.

Pamiętaj o zdrowym stylu życia!

Brzmi absurdalnie? Niekoniecznie. Właściwe odżywianie i regularny sen to dobry sposób na okazały zarost. Broda najszybciej rośnie właśnie w nocy, tym bardziej jeśli jej wzrost wspieramy wysokobiałkową dietą i odpowiednią ilością wody, która skutecznie oczyszcza organizm z wszelkich toksyn. Długotrwały stres przeciwnie – spowalnia regenerację i może prowadzić nawet do wpadania włosów!

Regularne strzyżenie

To, że po kilku tygodniach udało nam się zapuścić brodę nie oznacza, że możemy już spocząć na laurach. Włosy mają to do siebie, że lubią rosnąć w różnym tempie i układać się w różnym kierunku. Zapanowanie nad chaosem wymaga regularnego strzyżenia. Nasi dziadkowie musieli sobie radzić z nożyczkami. Na szczęście w XXI wieku dysponujemy o wiele lepszą technologią – niezastąpionym urządzeniem dla brodaczy jest trymer, dzięki któremu łatwo będziemy przycinać, skracać i wyrównywać niesforny zarost. Regularnie podcinany włos jest mocniejszy i się nie rozdwaja.

Dbanie o zarost wymaga odrobiny pracy i cierpliwości. Jednak brodacze nie powinni mieć z tym większego problemu, wszak już wcześniej wykazali się determinacją zapuszczając bujny zarost.

Udostępnij wpis: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on Pinterest
error: copyright

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij